Britská rally- preview

30. listopadu 2006 v 8:20 | Lahváč |  News

Britská rally - preview

Britská rally je šestnáctý a poslední podnik letošní sezóny mistrovství světa rally. O vítězi je rozhodnuto jak mezi jezdci, tak i mezi týmy, přesto je startovní listina plná atraktivních jmen a o nadcházejícím víkendu nás tedy čeká skvělá zábava.
Lesy jižního Walesu všem závodníkům připravují rozmanité nástrahy. Hustá mlha a bláto jsou pravidlem, déšť tradicí a vzhledem k letošnímu termínu na začátku prosince můžeme očekávat i sníh. V minulých dvou letech se zde závodilo v září, což pro letošek znamená výrazně méně denního světla. Podmínky budou tvrdé všude, snad jen na Cardiffském Millennium Stadium si jezdci odpočinou, aby v sobotu odpoledne pobavili pětadvaceti-tisícový dav diváků. Na stejném místě bude postavena i cílová rampa, na niž jezdci najedou v neděli před 16. hodinou místního času. V té době budou mít za sebou 356 kilometrů ostré závodní jízdy.
Mezi startujícími bohužel není původně přihlášený Roman Kresta, nahradí jej však další špičkový český jezdec Jan Kopecký. Kromě jeho Fabie WRC uvidíme ještě další tři vozy s okřídleným šípem ve znaku: po přestávce se na start opět postaví Francois Duval a duo týmu Red Bull. Významnou událostí je návrat továrny Toyota do mistrovství světa. Představí svůj vůz Corolla kategorie Super2000, za volantem bude sedět Alister McRae.

BP-Ford WRT

Sezóna 2006 se týmu Ford vydařila. Již na předposledním podniku roku - Novozélandské rally- si zajistil vítězství v poháru konstruktérů. Oba jezdci mají před Britskou rally své pozice jisté: Marcus Grönholm je a zůstane druhý, Mikko Hirvonen třetí. O příštím závodním víkendu tedy nebudou svázáni nutností bodovat pro tým, ani jinou povinností, tento závod pro ně bude odměnou za celoroční snahu a zvláště Hirvonen chystá předvést plný atak. I týmová jednička Marcus Grönholm předpovídá, že největším soupeřem pro něj bude jeho stájový kolega.
Grönholm patří k nejzkušenějším účastníkům letošního ročníku soutěže. Britskou rally absolvoval již devětkrát, jednou ji dokonce vyhrál. Dvojnásobný světový šampión se nejvíce obává mlhy a tedy špatné viditelnosti. Kurážný Hirvonen se na tvrdé podmínky naopak těší a je odhodlán získat druhé vítězství své kariéry.

Kronos Total Citroen WRT

Tým se opět bude muset obejít bez stále ještě nedoléčeného Sébastiena Loeba. Francouz se sice do Walesu vypraví, ale podobně jako na Novém Zélandu absolvuje pouze seznamovací jízdy. S vozem číslo jedna tedy opět odstartuje Španěl Xévi Pons, dvojku poveze Daniel Sordo. Ani vedení týmu Kronos nehodlá své jezdce nijak omezovat, očekává však kvalitní výsledky bez zbytečných chyb.
Xavier je velice dobře rozjetý, z posledních třech soutěží si odvezl čtvrté místo, jeho cílem je postoupit ještě o jednu příčku vpřed a získat tak své první stupně vítězů. Druhý španělský mladík, Dani Sordo, bude asi o poznání nervóznější, protože bude hájit čtvrtou pozici v šampionátu. Manfred Stohl ztrácí jediný bod a tak se můžeme těšit na tvrdý a těsný souboj. Sordo si však nechce žádný tlak připustit, Britskou rally ještě nikdy nedokončil a jak sám říká, nejdůležitější pro něj je dostat se až na cílovou rampu.

Subaru WRT

Nový Zéland byl pro modrý tým poněkud rozpačitou soutěží a do Británie si přijíždí spravit chuť. Petter Solberg slibuje maximální rychlost a nekompromisní útok už od prvních metrů. Že to z jeho úst nejsou jen planá slova potvrzují čtyři vítězství za poslední čtyři roky. Skvostná bilance, kterou Petter nebude chtít pokazit. Sám říká, že v posledním závodě sezóny již není co ztratit.
Chris Atkinson pojede na britských ostrovech teprve podruhé. Vloni při svém debutu havaroval a soutěž dokončil hluboko v poli slabších vozů poté, co byl nucen využít pravidla SuperRally.

OMV Puget Norway

Tento tým zažívá skvělý rok. Oba jezdci mají za sebou několik kvalitních výsledků a do horních patrech výsledkové listiny se chtějí podívat i ve Walesu. Manfred Stohl má za sebou dvě pódiová umístění z nedávno odjetých soutěží v Austrálii a na Novém Zélandu, dařilo se mu i při posledních třech startech na Britské rally, pokaždé se umístil v nejlepší osmičce. Rakušan má tedy dobře našlápnuto k tomu, aby smazal pouhý jeden bod ztráty na Daniho Sorda a korunoval tak úspěšnou sezónu celkovým čtvrtým místem.
Po životním úspěchu na Turecké rally se Henningu Solbergovi u protinožců nedařilo. Velšské tratě však zná, startoval na nich již šestkrát a má ty nejlepší předpoklady k úspěchu. Henning si je vědom faktu, že aby se udržel špičkových jezdců, musí nasadit vysokou rychlost, což s sebou nese značné riziko havárie. Hlavním úkolem pro příští víkend tak zůstává úspěšné zdolání všech nástrah. Jezdec, který ani v nejtěžších chvílích neztrácí smysl pro humor, jistě nezapomene ani na diváky a pobaví je svým atraktivním stylem jízdy.

Stobart-VK Ford WRT

B-tým fordu nastoupí s tradiční jedničkou, domácím Mathewem Wilsonem, kterého Tentokrát doplní finská naděje Jari-Matti Latvala. Mathew bude mít svoji úlohu ztíženu o minutovou penalizaci, kterou mu přidělili komisaři FIA. Na Novém Zélandu jej totiž přistihli nad hranicí maximální povolené rychlosti pro provoz na veřejných silnicích. Letos to bylo již podesáté a tak funkcionářům došla trpělivost. Mladému Wilsonovi se tak ještě více vzdálila vidina pěkného výsledku a snad i bodového umístění na jeho domácí soutěži.
Jari-Matti Latovala pojede s druhým Focusem WRC. Při jeho předchozích startech s týmem (Španělsko, Francie a Německo) se mu příliš nedařilo, ale od té doby se mnohé událo. Jari-Matti vyhrál poslední dva závody mistrovství světa kategorie P-WRC, jeho sebevědomí rapidně vzrostlo a ve Walesu může příjemně překvapit.

Red Bull Škoda

Tým s rozzuřeným býkem ve znaku měl dva závody pauzu, a tak je na poslední podnik roku jaksepatří natěšený. Jezdci Andreas Aigner a Harri Rovanperä ještě těsně před samotnou soutěží absolvovali testování, které mělo sloužit k finálnímu nastavení Fabií WRC. Jak se vše podařilo ukáže nadcházející víkend, ale zázraky se očekávat nedají. Rovanperäho úspěchy na Britské rally jsou dávnou minulostí a od oficiální jeničky týmu Aignera se dá jen těžko očekávat něco jiného, než obligátní "sbírání zkušeností."

Soukromé posádky

Český fanoušek se může těšit na další start Jana Kopeckého. Honza již prokázal, že se na šotolině zlepšuje a v Turecku udělal cennou zkušenost s blátivým povrchem, který jej čeká i v Británii. Pokud vše půjde podle představ, získá posádka Fabie WRC další světové body. Ostře sledovaný bude i Francois Duval s další Škodou. Z loňského ročníku Belgičan odjížděl se stříbrným věncem, uvidíme, jakou rychlost mu dovolí Mladoboleslavský vůz. Atraktivní bude start mladičkého Andrease Mikkelsena s Fordem Focus WRC. Bude zajímavé sledovat, jak se teprve sedmnáctiletému Norovi vyvede premiéra v mistrovství světa. Po soutěžích v Austrálii a na Novém Zélandu, kde se zúčastnilo pouze 10, respektive 11 vozů WRC se konečně dočkáme bohatšího pole. Do úplného výčtu pilotů prestižní kategorie nám ještě chybí zmínit domácí matadory Marka Higginse a Garetha Machala, osmnáctým je Nor Mads ÖSTBERG.

pževzato z: wrc.auto.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.